آثار جشنواره سوم
47 بازدید
موضوع: ارتباطات
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

در سومين جشنواره هنرآسماني، 144 فيلم سينمايي، 45 فيلمنامه بلند و کوتاه و 14 نمايشنامه، طلاب و فضلاي حوزه‌هاي علميه خواهران و برادران سراسر کشور، مورد ارزيابي قرار گرفت. 

________________________________________

حجت الاسلام احمد اسفنديار، در گفت‌وگو با مرکز خبر حوزه، با اشاره به فعاليت‌هاي کميته هنرهاي نمايشي در سومين جشنواره هنر آسماني اظهارداشت: کميته هنرهاي نمايشي اين جشنواره، به سه کميته مستقل فيلم ، فيلم‌نامه و نمايش نامه تفکيک شده و امسال جشنواره در اين محورها شاهد رشد بي سابقه و غير قابل پيش بيني بود که اين روند در اسلامي کردن سينماي کشور بسيار موثر است.

مدير خانه هنر و انديشه مرکز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما با اشاره به هجم بالاي آثار و کيفيت خوب آنها ادامه داد: به صراحت مي‌توانم بگويم در بخش هنرهاي نمايشي، غافل گير شديم، حجم آثار و کيفيت آن‌ها نسبت به دوره‌هاي گذشته رشد بسيار خوبي داشته و با افزايش اين روند مي توان دين را توسط اين صنعت تبليغ نمود.

حجت الاسلام احمد اسفنديار در بخش فيلم، مستندها، نماهنگ¬ها و کليپ¬ها به صورت جداگانه و بر اساس معيارها و شاخص¬هاي استاندارد مورد ارزيابي و داوري قرار گرفت.

وي يکي از مهمترين معيارهايي که داوران جشنواره در انتخاب آثار مورد توجه قرار مي¬دهند را، تبليغ دين توسط رسانه و سينما دانست و افزود: کاربرد هنر و رسانه در مباحث ديني يکي از شاخص هاي مهم انتخاب آثار در جشنواره بود، چون آنچه از يک طلبه هنرمند انتظار مي¬رود اين است که از هنر براي تبليغ و ترويج دين استفاده کند.

حجت¬الاسلام ¬اسفنديار با اشاره به آثار ارائه شده از سوي خواهران طلبه تصريح¬کرد: در بخش فيلم¬هاي¬سينمايي، کليپ-ها و نماهنگ¬ها، به دليل عدم سنخيت لازم، هيچ يک از هنرمندان خواهر شرکت نکرده و در اين بخش همه آثار از برادران طلبه است، ولي در عرصه فيلم نامه و نمايش نامه که سنخيت هاي لازم وجود دارد، حضور خوب و گسترده¬اي داشتند.

*بايد در عرصه هنر به طلاب جوان فرصت داد

وي جشنواره هنرهاي آسماني را نهال نوپايي دانست و تاکيد کرد: اين جشنواره دوران نوجواني خود را مي گذراند، نبايد آن را با شاخص جشنواره هاي بين المللي مقايسه کرد، بلکه بايد به طلاب هنرمند فرصت داد تا تجربه بيشتري کسب کنند و با فراهم کردن زمينه هاي آموزشي، گام هاي موثرتري در اين عرصه بردارند.

مدير خانه هنر و انديشه مرکز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيما ادامه داد: جشنواره هنر آسماني صرف برگزاري¬يک جشنواره و اهداي جوائز به برترين¬ها نيست، بلکه هدف اين جشنواره، شناسايي استعدادهاي حوزويان در عرصه هنر و ارتقا و تقويت اين توانايي ها براي حضور گسترده تر در عرصه هاي مختلف هنري است.

وي بيان داشت: متوليان حوزه بايد در راستاي تقويت نقاط قوت و رفع نقاط ضعف اين هنروران و هنرمندان نوظهور سرمايه گذاري هاي لازم را انجام دهند و حتي آسيب¬هايي که در اين بخش وجود دارد را شناسايي کنند و بتوانند سطح آثار و کيفيت کار را ارتقا دهند.

مدير واحد مشارکت‌هاي پژوهشي مرکز پژوهش‌هاي اسلامي صدا و سيماي در پايان خاطرنشان کرد: ورود، تشويق و آموزش طلاب در عرصه هاي مختلف هنري، يک امر ضروري است و بايد جدي تر گرفته شود، حرکت خوبي صورت گرفته و با حمايت متوليان حوزه مي¬توان شتاب لازم را به اين حرکت داد

   تاریخ:1386/11/10   ساعت:03:32:36    کد:3412