خانه هنر واندیشه
47 بازدید
موضوع: ارتباطات
نحوه تهیه : فردی
تعداد شرکت کننده : 0

 

 

مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما راه ورود حوزه های علمیه به عرصه رسانه است

 مدیر خانه هنر واندیشه مرکز پژوهش های صدا و سیما گفت: مرکز پژوهش های صدا و سیما در راستای تأمین نیازهای پژوهشی و برنامه سازی صدا و سیمای جمهوری اسلامی به آموزش و پرورش طلاب مستعد و هنرمند می پردازد.

احمد اسفندیار، مدیر خانه هنر و اندیشه مرکز پژوهش های صدا و سیما، در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری رسا با اشاره به فعالیت طلاب هنر مند در این مرکز گفت: خانه هنر و اندیشه مجموعه ای آموزشی و پژوهشی و زیر نظر مرکز پژوهش های صدا و سیما است که در راستای تأمین نیازهای پژوهشی و برنامه سازی صدا و سیمای جمهوری اسلامی به امر آموزش و پرورش طلاب مستعد و هنرمند می پردازد.

وی با اشاره به گزارشی از عملکرد واحد آموزش خانه هنر و اندیشه در ده سال گذشته خاطر نشان کرد: خانه هنر و اندیشه از ده سال پیش با هدف ایجاد پل ارتباطی بین حوزه و رسانه شکل گرفت و اولین واحد این مجموعه، واحد آموزش بود تا بتواند با برگزاری دوره های آموزشی زمینه ساز ورود طلاب به مباحث رسانه ای باشد.

اسفندیار تصریح کرد: در مدت فعالیت این واحد، بیش از پانصد نفر از هنرآموزان طلبه و غیر طلبه، دوره های آموزشی گوناگون را گذرانده و اکنون برخی از آنان جذب مجموعه صدا و سیمای مرکز قم شده و یا در مراکز فرهنگی هنری مشغول فعالیت هستند. گروهی از آنان نیز در مراکز آموزش عالی هنر در شهرهای قم و تهران تحصیلات خود را ادامه می دهند.

مدیر خانه هنر و اندیشه مرکز پژوهش های صدا و سیما در ادامه به تبیین گزارش آماری واحد آموزش خانه هنر و اندیشه پرداخت و بیان داشت: در دوره های آموزشی این واحد، تاکنون در رشته های ویراستاری 65 نفر، نویسندگی 54 نفر، فیلم نامه نویسی 205 نفر، نقد فیلم 156 نفر، تصویربرداری 39 نفر، کارشناسی احکام 22 نفر، تاریخ سینما 46 نفر، کارگردانی 25 نفر، تدوین هشت نفر، رسانه پژوهی یازده نفر، مستندسازی ده نفر و پژوهشگر رسانه بیست نفر؛ از خواهران و برادران طلبه و غیر طلبه فارغ التحصیل شده اند.

اسفندیار در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: واحد آموزش این مجموعه متناسب با نیازهای مرکز پژوهش های اسلامی صدا و سیما و مراکز حوزوی، برنامه های آموزشی خود را بهبود بخشیده و کاربردی کرده است.

وی با بیان این که تا کنون چندین دوره آموزشی به سفارش مراکز حوزوی و پژوهشی برگزار شده است، اظهار داشت: برگزاری دوره های پژوهشگر رسانه به درخواست اداره کل پژوهشی مرکز پژوهش ها؛ دوره کارشناسی احکام به درخواست اداره کل خدمات رسانه ای مرکز پژوهش ها؛ دوره نقد فیلم و فیلم نامه نویسی به درخواست جامعه الزهرای قم؛ دوره های مدیریت تولید، تصویربرداری، کارگردانی تلویزیونی، تدوین، صدابرداری و کارگاه انیمیشن به درخواست شبکه بین المللی هادیTV و دوره نقد فیلم به درخواست جمعی از طلاب مدرسه علمیه معصومیه قم، از دوره های است که از سوی خانه هنر و اندیشه برگزار شد.

مدیر خانه هنر و اندیشه در ادامه از برگزاری دوره های پیش نیاز دانشکده صدا و سیمای مرکز قم به طور مشترک از سال تحصیلی 87 88 خبر داد و گفت: پیش نویس طرح توسعه فعالیت آموزشی در درون مدارس حوزه علمیه قم و حوزه های علمیه مشهد و تهران تهیه و به شورای طرح و برنامه مرکز ارائه شده است.

وی همچنین درباره گستره همکاری آموزشی خانه هنر و اندیشه، و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: این همکاری ها در سه محور دنبال می شود که محور اول باعنوان دوره های آموزشی درخواستی جهت تقویت جنبه رسانه ای طلاب همکار با رسانه که شامل دوره های تربیت کارشناس برنامه، مشاور برنامه سازان، پژوهشگر و نویسنده برنامه و نویسنده برنامه های نمایشی است.

اسفندیار در ادامه دوره آموزشی ویژه طلاب غیر ایرانی جهت همکاری با شبکه های رادیویی و تلویزیونی برون مرزی که شامل دوره های فنی تصویربرداری، تدوین، کارگردانی و دوره های غیر فنی کارشناس برنامه، اجرای برنامه، نویسندگی، پژوهشگر را محور دوم این همکاری ها برشمرد.

 

وی افزود: برگزاری کارگاه های آموزشی برای اساتید، فضلا، ائمه جمعه و جماعات در قم و تهران پیرامون مباحث مرتبط با رسانه نظیر نقد و تحلیل، تحلیل محتوا، جهانی سازی رسانه ای، افق رسانه، مراحل تولید و ارزیابی برنامه؛ محور سوم همکاری این خانه با صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را تشکیل می دهد.

مدیر خانه هنر و اندیشه با اشاره به برنامه های تحقیق و پژوهش در خصوص عناوین دین و هنر، دین و رسانه و فلسفه هنر از سوی این مرکز بیان داشت: تلاش برای آموزش طلاب جوان و خلاق در موضوعات مختلف هنری همچون فیلمنامه نویسی، تحلیل و نقد فیلم، کارگردانی، مستندسازی و زیبایی شناسی تصویر از اهداف مهم این مجموعه است که با آموزش بیش از دویست هنرجو از زمان تأسیس در سال 1376، بروز و ظهور پیدا کرده است.

اسفندیار در پایان گفت: پژوهش در امر رسانه و پرداختن به موضوعاتی همچون فلسفه هنر، رابطه دین و هنر، دین و رسانه و تشکیل کارگروه های پژوهشی در این خصوص از دیگر اهداف این مجموعه به شمار می رود که در این راستا نیز از تلاش و بنیه علمی طلاب در جهت تحقیق و پژوهش استفاده شده و محصول آن، به صورت کتاب و جزوه در اختیار علاقه مندان و پژوهشگران سازمان صدا و سیما قرار می گیرد.

گفتنی است، خانه هنر و اندیشه مرکز پژوهش های صدا و سیما، همچنین در راستای فعالیت های خود، از سال 1385 اقدام به انتشار ماهنامه علمی هنری با عنوان«رواق هنر و اندیشه» کرده است که در خصوص مباحث بنیادین و نظری در باب هنر و دین، رسانه و دین، فلسفه هنر، نقد و تحلیل آثار تلویزیون و سینما، اطلاع رسانی و مباحث کاربردی دیگر در این عرصه، مطالب مفید و ارزشمندی را در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.